przeszłość  binaria  teraz  teoria kabaretu  filozofijki  polemiki  główna  filozofijki

ramka teoria
 
POJĘCIA:
   definicja sztuki
   kabaret jest sztuką
   obowiązki kabaretu
   piękno, brzydota i realizm
 
OCENA WŁASNEJ TWÓRCZOŚCI:
   teoria wielkości
   jak wyciągać prawdę
   czytanie własnego dzieła
   wiara i nadzieja artysty
 
ELEMENTY SZTUKI KABARETOWEJ:  
   warunki konieczne
   imponowanie
   uwodzenie publiczności
   sztuka rezygnacji
   widz docelowy
   śmieszne a dobre
   warsztat a spontaniczność
   tematy w kabarecie
   prowokacje
 
PRZESZKODY I PUŁAPKI:
   krzywa sukcesu
   pułapka następnego programu
   nerwice
   wyparcie się patologii
   demokracja w sztuce
   mutacje
   artystyczne wygasanie
 
INNE TEMATY:
   autorytety
   teoria współpracy
   wsparcie lidera
   ludzie, miejsce, sztandar i reguły   

   teoria w plikach rtf
nowości toria okno
 
     

Tematy w Kabarecie

Tematy którymi zajmuje się kabaret można pogrupować i jakoś tam ocenić. Wiadomo, że uogólniając i dopuszczając się uproszczeń.

Niusy – tematy dnia, tygodnia czy miesiąca. Tematy starzejące się bardzo szybko i wymagające natychmiastowej reakcji – ale za to bardzo aktualne w swoim czasie i dość mocno odbierane. Jeśli artysta ma zdolność szybkiego komentarza, to bywa to bardzo efektowne i ciekawe. Ale z drugiej strony powstaje pokusa rzucania jedynie haseł bez artystycznego komentarza (lub naciągania starych grepsów pod nowy nius) i zaczyna robić się pretensjonalnie.

Medialno-brukowe – raczej mało ambitny rodzaj tematu chociaż niestety skuteczny. Te wszystkie parodie popularnych osób „wzbogacone” różnymi stereotypowymi opiniami na ich temat – to nic innego jak brukowe podejście do kabaretu. Żerowanie na cudzej popularności, często okraszone wyśmiewaniem. Ludzie to kupują, bo któż nie lubi plotek i wyśmiewania pop idoli – ale ja bez oporów nazwę to hienizmem.

Medialne – tu wachlarz tematów jest szeroki – od seriali, przez programy telewizyjne, po zjawiska polityczne – to czym żyje telewizja i ludzie którzy ją oglądają. Trudno o jednoznaczną ocenę – bo dobrze zrobiony skecz inspirowany rzeczywistością telewizyjną jest dobry. A mnóstwo ludzi żyje życiem telewizyjnym i też należy się im rozrywka. Na minus przemawia utrwalanie stereotypu, że czego nie ma w telewizji to jest mało ważne.

Z dorobku kultury – bardzo obszerna grupa tematów: parodie, pastisze, trawestacje, inspiracje – zawsze o tyle wartościowe, że nawet jeśli wypływa z populistycznej sztuki to jednak jest w tym coś artystycznego.

Z obserwacji ludzi i życia – ceniony rodzaj tematu i uważam, że słusznie. Chociaż zdarza się, że trąci banałem i bywa zbyt pospolity. Za to trafne obserwacje przeniesione w atrakcyjny sposób na scenę mają wartość artystyczną, rozrywkową i bywa, że edukacyjną.

Świat wyobraźni – odpowiada mi najbardziej. Wymyślone sytuacje, mające jakieś odniesienie do rzeczywistości ale nie tak wprost. Tematy trochę mniej oklaskiwane, bo wymagające od widzów wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego – wg mnie zasługują na miano sztuki – oczywiście pod warunkiem, że są rzeczywiście dobrze zrobione.
   


          


      kabaret ADI
      kabaret Potem
      Wytwórnia A'YoY
      klub Gęba
      bok
 
   
można się nie zgodzić:

podpis:
e-mail:
treść:


opinie:

podpis: efka
e-mail: hgdf@wp.pl
ja nie znoszę tematu polityka łączy on Niusy i Medialno-brukowe a tego już znieść nie mogę

podpis: kasia
Można zrobić fajny skecz o politykach, a można wyjść na scenę i im naubliżać. Mnie też najbardziej podoba się temat 'świat wyobraźni'.

podpis: Robo
e-mail: robofh@wp.pl
Przykład aż się prosi: porównajmy sobie skecz Adin o polityku i skecz KMP o samolocie rządowym. Czyli jednak MOŻNA zrobić skecz o politykach który nie ubliżałby konkretnym osobom i nie taplał się w popkulturze, który jednocześnie byłby śmieszny. Śmiem twierdzić, że nawet tematy medialno-brukowe mogą być wykorzystane... jeśli tylko twórca się postara odpowiednio estetycznie je przedstawić.

podpis: S.
Tematy brukowe, no... wykluczone absolutnie nie jest - ale ile potrzeba wyczucia żeby to nie był hienizm...

podpis: Milva
e-mail: basiamm@onet.eu
Wydaje mi się że na każdy temat można zrobić dobry skecz, byleby tylko nie powielać cały czas tego samego motywu, np.: Mariolkę albo Policjantów (z całym szacunkiem do KMP). to się staje żenujące.
 
podpis: PavelK
e-mail: proohypany@yandex.com
 
podpis: PavelK
e-mail: proohypany@yandex.com