Bez Żyły Wałbrzych

Bez Żyły Wałbrzych jest kabaretem specyficznym i to z niejednego powodu.
Bez Żyły jest kabaretem rotacyjnym i nie ma stałego składu. Z tego powodu, że nikt nie godzien jest w nim wystąpić - występowało w nim wielu niegodnych. Jakby tak wszyscy razem stanęli to by się nie zmieścili na żadnej fotografii.

Początki BŻW sięgają do Imperium Trrrrt gdzie tenże pełnił rolę kabaretu sztandarowego. Kabaret-idea, kabaret-sztandar, kabaret-zjawisko. W pierwszym roku pokazał trzy premiery, w drugim dwie, w trzecim jedną i po dwóch latach jeszcze raz. Tekstów dostarcza Kazimierz Dolny - poeta z Wałbrzycha.

Kazimierz Dolny nie pokazuje oblicza swego albowiem szpetne jest ono i tylko co jakiś czas nadlatuje śmigłowcem i zrzuca teksty nad Zieloną Górą - które skrzętnie zebrane powodują kolejne premiery.

Teksty Kazimierza Dolnego są niezrozumiałe dla każdego normalnego kabareciarza, więc nikt nie może powiedzieć, że zagrał cokolwiek dobrze. Wszyscy grają bardzo źle i nikt nie stworzył wybitnej kreacji. I tak w atmosferze niemożności aktorzy zmuszani są do grania bez wewnętrznego i zewnętrznego zaangażowania - czyli jak to mówi Kazimierz Dolny - Bez Żyły.

Bez Żyły Wałbrzych doczekał się różnych mutacji w postaci Bez Żyły Czerwieńsk czy Bez Żyły Swarzędz - gdzie niegodni aktorzy zastępowani byli przez jeszcze bardziej niegodnych. Kazimierz Dolny znosi to ze spokojem, albowiem kiedy się denerwuje jest jeszcze szpetniejszy, a na to już sobie pozwolić nie może.